Издателство „Оксфорд“ избра ‘Brain rot’(„мозъчно гниене”) за дума на 2024 година
Издателство „Оксфорд“ избра ‘Brain rot’ за дума на 2024 година. В превод думата означава „мозъчно гниене“. Този термин е свързан с ефекта от пренасищането на мозъка с нискокачествено онлайн съдържание. Каспър Гратуол, председател на езиковедския отдел в издателството, отбелязва, че честото на употребата й е скочила с 230% за последната година, което я е изстреляло на челна позиция.
„Гниенето на мозъка е упадъкът на умственото състояние на човек, дължащ се на свръхконсумацията на нискокачествени материали. Тази година употребата на думата скочи драстично, за да се назове ефектът от постоянното преглеждане на безкрайно и затъпяващо съдържание в социалните мрежи като Тик-Ток“, твърди Гратуол. Според него, „мозъчното гниене“ говори за една от опасностите, които крие виртуалният живот и начина, по който използваме свободното си време. Намирам също така за очарователно, че думата „мозъчно гниене“ е възприета от поколенията „Z“ (1995-2012) и „Alpha“ (2013 до сега). Тези общности са засилили употребата на израза чрез каналите на социалните медии – точно това място, за което се казва, че причинява „мозъчно гниене“.
„Следим честотата на употреба на думите и как тя се развива през годината. Употребата на „брейнрот“ се удвои, наистина голям скок направи. И е интересно кои са различните общности, които я използват. Много млади хора говорят за „гниене на мозъка”, когато имат предвид езика и съдържанието, в създаването на което самите те участват. Това демонстрира донякъде наглост и същевременно съзнателност у по-младите поколения що се отнася до вредното въздействие на социалните медии“, казва още Гратуол.
Той отбелязва също, че макар употребата на думата да зачестява сега, терминът датира отпреди цели 170 години. „Първата документирана употреба на думата е от книгата „Уолдън“ на Хенри Дейвид Торо от 1854 година. Той пише: докато Англия полага усилия да излекува гниенето на картофите, няма ли някой да се опита да спре „гниенето на мозъка”, което се шири повсеместно и е по-фатално.“
„Думата „мозъчно гниене” е избрана след публично гласуване с участието на над 37 хиляди души, като тя победи пет други думи, сред които бяха: „lore“ – означава съвкупност от факти, справочна информация и анекдоти, необходими за пълното разбиране на нещо; „romantasy“ – литература, съчетаваща елементи на романтична фантастика и фентъзи и „slop“ – нискокачествено съдържание, генерирано от изкуствен интелект. „Demure – сдържано, също е дума, чиято употреба скочи през месец август заради меметата в социалните мрежи. Лор – ерудиция, т.е. фактите и познанията, натрупани от даден човек или за дадено нещо, също e с честа онлайн употреба. Другата дума финалист е „романтазия”, която е амалгама от двете думи „романтика” и „фантазия”. Има се предвид художествения жанр, който е смесица от романтика и фантазия и набра голяма популярност напоследък.“
Миналата година Оксфорд избра „rizz“ за дума на 2023 година. Тя е производна на думата „харизма“ и се отнася до способността на даден човек да привлича романтични партньори. Според Каспър Гратуол, някои от думите на годината се задържат трайно в еждневието ни, докато други са с по-кратко обръщение. „Някои от думите, които избираме за дума на годината, са преходни. Изживяват своя момент и отмират. Други обаче, които са били дума на годината – като подкаст или селфи, навлизат трайно в лексикона ни и се задържат дълго в честа употреба.“
И друго влиятелно британско издателство „Колинс“ обяви своята дума на годината и това е „брат”, но не в традиционния й речников смисъл на разглезено дете, а с новото й определение, добило популярност през тази година, а появата й е свързана първо с албума на младата изпълнителка Чарли Екс Си Екс. „Брат” означава самоуверен, независим младеж, откровен до болка, който обича да купонясва и да се наслаждава на живота, понякога склонен и към насилие, смята Саманта Иърли – говорителят на „Колинс. „Следим колко често се употребяват думите както в традиционните медии, така и в социалните мрежи. Така стигнахме до употребата на „брат“ и промяната в смисъла й. През годината, и по-конкретно през летния период, тя придоби съвсем ново значение – на самоуеверено и хедонистично отношение към живота, както е по определение на Чарли Екс Си Екс в едноименния й албум.“ Между другото, дори екипът на кандидата за президент Камала Харис използва думата по време на кампанията си в социалните мрежи, за да привлече по-младите избиратели. И въпреки, че годината беше белязана от решаващи избори в държави по целия свят, само един политически термин успя да влезе в класацията – „супермнозинство”, която дума означава „голямо мнозинство в законов орган”, който позволява на дадено правителство да приема закони без ефективен контрол. Тя доби популярност от изборите във Великобритания през лятото.
Изводът след избора и на двете думи на годината – „мозъчно гниене” и „брат” е, че те са популяризирани от поколенията Зет – родените между 1995-а и 2012 – та и Алфа – децата, които в момента са едва 10-11 годишни. А възходът им се случва в социалните мрежи, което показва фундаменталното влияние на интернет пространството върху нашия живот и върху езика ни. Това поставя сериозно въпроса за преодлоляване на проблема, свързан с тази тенденция на все по-увеличаващата се зависимост на съвременния човек от социалните мрежи и претоварването на мозъка ни с всякаква информация. В тази връзка, в началото на тази година доставчик на поведенчески здравни услуги в САЩ започна да предлага лечение за „мозъчно гниене“, описвайки го като състояние на „умствена замъгленост, летаргия, намален обхват на вниманието и когнитивен спад“. Състоянието може да бъде предотвратено чрез поставяне на ограничения на времето, прекарано пред екрана или провеждане на цифрова детоксикация. Експерти по темата препоръчват алтернативно поведение – повече спорт и прекарване на повече време сред природата при пълно освобождаване от социални контакти и придобиване на информация през Интернет. Аз лично бих ви посъветвала да не се ограничавате само до този подход, а да потърсите и други източници за разширяване на вашите възприятия, ценности и за удовлетворяване на интелектуалните ви нужди. Особено внимание обръщайте на децата и времето, което те прекарват в социалните мрежи. В тази връзка бих ви препоръчала две мои публикации: ”Общуването на децата в социалните мрежи” и „Информационната грамотност”, както и други статии по по-широката тема за информационната среда: ”Фалшивите новини”, „За информационната агресия, която убива”, „Езикът на омразата и руската дезинформация”, „Информационната среда и Тинк-Танк” и др.