Отдавна не е имало такава невероятна социологическа несигурност в САЩ
Микола Мороз, Zahid.net
Празникът, както се казва, наближава. Празник на демокрацията и волеизявлението. Aмерикански празник, не украински. Изборният ден в Съединените щати е след няколко дни. А кой ще стане „най-важният президент в света“ все още не е ясно. Отдавна не е имало такава невероятна социологическа несигурност в САЩ. Не, имаше фалшиви прогнози и то неведнъж. Но тези прогнози бяха съвсем ясни, дори и да бяха грешни. И сега – все още нищо не е ясно. Кой е фаворитът е една голяма въпросителна. Въпреки че милиони американци вече са гласували за своя президент. Да, не се изненадвайте, пети ноември още не е настъпил, но много избиратели вече са гласували предварително.
Ранното гласуване в САЩ включва както гласуване по пощата, така и лично гласуване в избирателна секция преди деня на изборите. Целта и на двата метода е да дадат повече възможности на избирателите да участват в изборния процес, без да ги ограничават до един определен ден. Все по-голям брой държави разрешават предсрочното гласуване по пощата. От гласоподавателите се изисква само да се регистрират, за да гласуват, след като заявлението бъде одобрено, на избирателя се изпраща бюлетина, която да попълни и изпрати обратно. „С течение на времето наблюдаваме възходяща тенденция в ранното гласуване, тъй като все повече щати въвеждат възможности за ранно гласуване и избирателите се възползват от тях. Това води до увеличаване на дела на предсрочното гласуване във всеки изборен цикъл“, обяснява Майкъл Макдоналд, професор по политически науки в университета на Флорида, в интервю за агенция АП.
По предварителни оценки тази година е имало около 50 милиона такива „бързачки“. За кого гласуваха – за демократа, вицепрезидента Камала Харис, или за републиканеца, бившия президент Доналд Тръмп? В момента не е известно, защото не можете да пипате тези бюлетини до 5 ноември. Какво можеш да направиш Възможно е например да се разбере партийната принадлежност на онези американци, които вече са гласували. Е, разбраха. И какво имаме на изхода? Нищо конкретно: отвратително равен брой са гласували или за демократа, или за републиканеца. Петдесет на петдесет. Е, добре, манипулирам малко: демократите наистина гласуваха малко повече. В момента резултатите от преброяването, извършено от името на телевизионния канал NBC, показват, че 42% от предсрочните бюлетини са регистрирани демократи и 40% са регистрирани републиканци.
От предишни избори обаче е известно, че демократите гласуват по-често предсрочно в онези щати, където това е възможно. И затова седмица преди изборите едва изпреварват републиканците по брой предсрочни гласове на национално ниво. Това беше особено ясно по време на президентските избори през 2020 година. И именно заради гласуването по пощата за Джо Байдън тогавашният президент Доналд Тръмп надигна неистов вик, че според тях той ще открадне победата. Тръмп многократно е омаловажавал и политизирал гласуването по пощата, стигайки толкова далеч, че да блокира финансирането на пощенската служба на САЩ, за да попречи на способността й да обработва бюлетини, което според него „допринесе за широко разпространена измама“. Въпреки че, според експерти, самият Тръмп многократно е гласувал по пощата, по-специално на първичните избори през 2020 година.
Но тогавашната реторика на Тръмп изглежда е повлияла на доверието на републиканците в гласуването по пощата. Проучване на AP-NORC от 2023 г. установи, че 58% от републиканците не са много или изобщо не са уверени, че гласовете по пощата ще бъдат преброени точно, спрямо 32% през 2018 година. Сред демократите доверието в преброяването на гласовете, подадени по пощата, напротив, се е увеличило от 28% през 2018 г. на 52% през 2023 година. Що се отнася до резултатите от изборите през 2020 г., включително бюлетините по пощата, всъщност всички експертизи тогава, потвърдени със съдебни присъди, недвусмислено сочат, че няма изборна фалшификация. Въпреки че дори и сега много поддръжници на Тръмп не са съгласни с това заключение и смятат, че победата е била открадната от техния идол през 2020 година. Така че, ако вземем предвид тази по-голяма тенденция на демократите да гласуват предсрочно, може да се твърди, че действителното предимство на техните бюлетини изобщо не показва по-голям шанс за победа за Камала Харис или по-малко за Доналд Тръмп.
Въпреки че трябва да се има предвид и още един факт, който донякъде дискредитира току-що изказаната теза, че предишното предимство на демократите е нищожно. Факт е, че навлизайки във вълнението от тежката битка с вицепрезидента Камала Харис, кампанията на Тръмп неочаквано започна активно да популяризира идеята за предсрочно лично гласуване и гласуване по пощата сред неговите поддръжници. Щабът на бившия президент особено активно призоваваше поддръжниците му да гласуват предсрочно. Не забравяйте, че това е точно състоянието, за което Тръмп се бори особено усилено преди четири години. И кампанията даде резултат. Ранното лично гласуване бе активирано в щата Джорджия и в Северна Каролина, друг „нестабилен“ щат, също надхвърли подобни цифри през 2020 г., но по-скромно. Щатът Аризона също „дръпна нагоре“. Според NBC мнозинството от бюлетините са били пуснати по-рано или изпратени до секциите от регистрирани републиканци, макар и с малка разлика. В Аризона той е бил 7%, в Джорджия – 4%, в Северна Каролина – само 1%.
Ако вземем разпределението на гласовете по пол, тогава в седем „суинг“ щата – Аризона, Невада, Мичиган, Уисконсин, Джорджия, Северна Каролина и Пенсилвания – жените имат около 55% от гласовете, докато мъжете имат около 45%. Някои социологически проучвания твърдят, че мнозинството жени не са благосклонни към Тръмп, към неговия мачизъм и особено към радикалната му позиция по въпроса за аборта. Затова може да се предположи, че повечето от тях ще гласуват за Харис. Разликата между половете като цяло е една от определящите характеристики на кампанията за 2024 г. и съюзниците на Харис виждат превеса на жените избиратели над мъжете като окуражаващ знак. Но отново: това е само предположение. Невъзможно е да се знае точно за кого гласуват тези жени. Като например дали демократите печелят за сметка на безпартийни или умерени републиканки, разочаровани от бившия президент Доналд Тръмп. Ако вземем предвид възрастовия фактор, трябва да се отбележи, че досега лидерите на предсрочното гласуване бяха избиратели на възраст над 65 години. На второ място са тези, които са във възрастовия диапазон от 50 до 64 години. Така че много от младите избиратели, на които Камала Харис разчита, все още не са гласували. И това отново добавя оптимизъм към нейните поддръжници.
Всички тези числа означават ли нещо? Само частично. Можем да формираме някаква предварителна идея, да спекулираме за бъдещи резултати. Не повече. Ситуацията все още е изключително несигурна. Така че се запасяваме с пуканки, следим по-нататъшния ход на президентската надпревара, аплодираме нашия кандидат.
Прев. от укр.
*Оригинално заглавие: ВИБІР «НАЙГОЛОВНІШОГО ПРЕЗИДЕНТА СВІТУ», У США давно не було такої неймовірної соціологічної невизначеності, Микола Мороз, Zahid.net
https://zaxid.net/statti_tag50974/