Основните изявления от първия ден на срещата във Вилнюс
Данило Крамаренко, РБК-Украйна
Украйна е една стъпка по-близо до присъединяване към НАТО благодарение на факта, че изискването за изпълнение на Плана за действие за членство (- ПДЧ) няма да важи за нея. И, изглежда, заедно с многогодишната програма за помощ, това са основните резултати от срещата на върха на НАТО във Вилнюс за нашата страна.
Трябва да се отбележи, че основните изявления бяха направени на пресконференцията на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
„Днес съюзниците се споразумяха за пакет от три елемента, които ще доближат Украйна до НАТО“, каза той след срещата на лидерите.
Многогодишна програма за подпомагане
Първият елемент е многогодишна програма за помощ за Украйна, която ще осигури прехода от съветските към стандартите на НАТО.
„Това също така ще помогне за възстановяване на сектора за сигурност и отбрана на Украйна. И ще покрие критичните нужди от гориво, оборудване за разминиране и лекарства“, добави той.
Съвет Украйна-НАТО
Според Столтенберг съюзниците са се съгласили да стартират Съвета Украйна-НАТО – форум за кризисни консултации и вземане на решения, в който украинската страна ще бъде равноправен участник.
Той също така отбеляза, че очаква с нетърпение утрешното заседание на Съвета с участието на президента Володимир Зеленски.
Отмяна на изискването за План за действие за членство
„Трето, ние потвърдихме, че Украйна ще стане член на НАТО. И се съгласихме да премахнем изискването за План за действие за членство. Това ще промени пътя на членството на Украйна от двуетапно към едноетапно. Ние също го дадохме ясно че ще поканим Украйна да се присъедини към НАТО, когато всички съюзници се съгласят, че е изпълнила условията. Това е силен пакет за Украйна. И ясен път към членство в НАТО“, добави генералният секретар.
Той също така поясни, че процесът на присъединяване на Украйна ще се състои от една стъпка, а не от две. Според него в контекста на ПДЧ страната ни вече е надраснала тези изисквания, имайки предвид тясното сътрудничество от 2014 г. и това как украинската армия се е показала в условията на пълномащабна руска инвазия.
Коментирайки разликата с резултатите от срещата на върха през 2008 г. в Букурещ, Столтенберг подчерта, че тогава съюзниците са се споразумели за присъединяването на Украйна чрез ПДЧ и са го потвърждавали на всяка среща на върха. В момента такова изискване вече не съществува.
Украйна трябва да спечели войната
Столтенберг добави, че съюзниците предоставят на Украйна значителна помощ, тъй като е необходимо Русия да бъде победена. „Ако няма победа, няма да има причина да говорим за членство“, подчерта той.
Условия за Украйна и защо няма график
„Ние се споразумяхме за широк пакет от много елементи, които ще доближат Украйна до членство в НАТО. Това е значителна подкрепа за оперативна съвместимост и реформи и това са необходими условия за присъединяване. Ние също така изпращаме сериозно политическо послание, ясно се говори в комюникето за членството. Никога досега не е имало толкова силно послание от страна на НАТО по отношение на пътя и членството“, каза Столтенберг.
Според него кандидатът за прием трябва да има правилна държавна администрация и силни отбранителни институции. И въпреки факта, че Украйна героично се съпротивлява на Русия, трябва да изчакаме края на войната, тъй като Алиансът не е готов да се бие с Руската федерация.
Той отговори и на въпроса защо не е установен графикът за присъединяване на Украйна. „Ако погледнете други страни членки, те спазваха определени условия. Нямаше времева рамка“, добави той.
Какво беше включено в окончателното комюнике
Страните-членки на НАТО подкрепят стремежите на Украйна да се присъедини към Северноатлантическия алианс. „Бъдещето на Украйна е в НАТО. Ние потвърждаваме ангажимента, който поехме на срещата на върха през 2008 г. в Букурещ, че Украйна ще стане член на НАТО, и днес признаваме, че пътят на Украйна към пълна евроатлантическа интеграция е надхвърлил необходимостта от План за действие за членство. “, се посочва в документа.
Съюзниците ще продължат да проследяват напредъка по отношение на оперативната съвместимост и демократичните реформи. Освен това външните министри редовно ще оценяват напредъка в рамките на националната програма на Украйна.
Поканата към Украйна да се присъедини към Северноатлантическия алианс ще бъде изпратена, когато всички условия са изпълнени и съюзниците са съгласни.
Продължаването на помощта от НАТО в рамките на Всеобхватния пакет за помощ (CAP) остава приоритетна задача. За да подкрепят Украйна в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, съюзниците ще трансформират САП в многогодишна програма.
Освен това, в комюникето НАТО осъжда натрупването на ядрени сили на Русия и разполагането на бойни глави в Беларус. „Неприемливо е Русия да използва такива системи с двойно предназначение, за да атакува цивилното население и критичната гражданска инфраструктура в Украйна… Ние осъждаме безотговорната ядрена реторика на Русия и нейните ядрени сигнали“, се казва в документа.
Важни анонси
Йенс Столтенберг отделно акцентира върху изявленията, направени от страните-членки на НАТО. По-специално, става дума за съобщението на френския президент Еманюел Макрон за прехвърлянето на ракети с голям обсег на действие SCALP. Това са авиационни ракети, които са аналози на Storm Shadow. Те са способни да поразяват цели на големи разстояния.
Освен това Германия възнамерява да обяви нов пакет военна помощ на стойност 700 милиона евро. Той ще включва още две пускови установки на системата за противоракетна отбрана Patriot и други оръжия земя-въздух.
Германските медии съобщиха и за прехвърлянето на 25 танка Leopard 1, 20 бойни машини на пехотата Marder, оборудване за разминиране, около 20 000 артилерийски снаряда и боеприпаси за танкове Leopard, както и няколко разузнавателни дрона.
Днес беше официално създадена и коалиция от страни, които ще обучават украински пилоти на изтребители F-16.
„Официално: създадена е коалиция за обучение на F-16 на украинските ВВС! Днес 11 държави партньори + Украйна подписаха меморандум“, съобщи министърът на отбраната Олексий Резников. Според меморандума в програмата за обучение ще участват пилоти, техници и помощен персонал. В същото време е възможно да се разшири програмата и за други видове бойци. Коалицията ще работи и по доставката на F-16 за Украйна. Коалицията се състои от Дания, Холандия, Белгия, Канада, Люксембург, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Швеция и Великобритания.
Отделно е подписано споразумение с Франция, според което военната помощ за Украйна се увеличава със 170 милиона евро. Документът предвижда опростяване на процеса на закупуване и доставка на френски оръжия, както и съвместно производство на резервни части и поддръжка на западно оборудване.
Прев. от укр.
*Оригинално заглавие:Нова зброя та „умови“ для членства України в НАТО. Головні заяви першого дня саміту у Вільнюсі, Данило Крамаренко, РБК-Украйнa






