НЕКА И У НАС ДА Е КАТО В ЕВРОПА!

Време за четене: 4 минути

Затова и ние като нидерландците:” „Не се доверяваме на компютри с право на глас”.

Не за първи път твърдя, че един от начините да се върне доверието в изборния процес е 100% гласуване с хартиена бюлетина. Навярно помните моите публикации по темата за машинното гласуване, коите не са малко („Правовата държава, Изборният кодекс и машинното гласуване”, „Машинното гласуване – предварително заложена „бомба”, “Всички говорят за машинното гласуване”, „Машинното гласуване”, „Ние не се доверяваме на компютри с право на глас”). Най-интересният случай съм описала в последната от поочените публикации. Отнася се до изборите в Нидерландия. Няма да повтарям вече казаното, защото може сами да го прочетете. А заглавието на статията – “Ние не се доверяваме на компютри с право на глас” е всъщност копиране на името на фондацията, която задейства административно-правната процедура по отхвърляне на машинното гласуване в Нидерландия през 2016-та година. Знаете ли, че един от водещите аргументи за тази обществена проактивност е убеждението на нидерландците, че проверката на честността на изборите е нещо много добро и то само доказва, че демокрацията функционира. А гаранциите за това са хартиените бюлетини. И затова тяхното опазване и съхраняване до следващите избори е обвързано със специални условия за тяхната неприкосновеност, ясно посочване на задълженията по съхраняване, опазване и контрол, подкрепено със съответните законови текстове, включитиелно и свързани с търсенето на наказателна отговорност.

И сега, както и преди, продължавам да твърдя, че един от начините да се върне доверието в изборния процес е 100% гласуване с хартиена бюлетина, добре обучена изборна администрация и много ясни задължения за контрол в изборния ден. И нека да ви припомня, че гласуване само с машини е и дискриминиращо. Но да не се отклонявам, защото сюжетът много ще се разводни. По-скоро искам да изведа някои нови аргументи за моето твърдение, че 100% гласуване с хартиена бюлетина ще върне доверието към честността на изборите. А и да не забравяме в колко европейски държави национаалните им органи отхвърлиха машинното гласуване. Подробно съм разгледала темата в посочените по-горе статии.

Но как стои у нас въпроса с хартиените бюлетини? Има ли предпоставки да твърдя, че гласуването с тях ни дава сигурни гаранции за честността на изборите, при условие, че разполагаме с грамотна и професионално подготвена изборна администрация. Но да видим какво имам предвид? Да започчнем с отпечатването им, което се извършва съгласно изискванията на чл. 209. (1) от Изборния кодекс на страната от печатницата на Българската народна банка, която при необходимост ползва други специализирани печатници. Отпечатването на бюлетините се извършва при спазване на изискванията на Изборния кодекс, Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм., бр. 38 от 1995 г., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г., бр. 54 от 2008 г. и бр. 22 от 2011 г.) и решенията на Централната избирателна комисия (ЦИК). Бюлетините се отпечатват под контрола на Министерството на финансите и Централната избирателна комисия. Контролът по отпечатването се извършва в съответствие с „Решение за контрол по отпечатването на хартиени бюлетини от страна на Централната избирателна комисия“, актуализирано и публикувано на сайта на ЦИК преди всеки вид избори. Ако не сте разбрали, ще го повторя – по условията и реда за отпечатване и контрол върху ЦЕННИ КНИЖА и под контрола на Министерството на финансите и ЦИК. Затова и отговорността по тяхното съхранение, опазване или „изчезване” след изборния ден, също трябва да е законово обвързана с търсенето на съответна персонална наказателна отговорност.

Накрая искам да ви попитам дали знаете кой контролира софтуера на машините, флашките, машинниият код и всичко, свързано с работата на електронните устройства? Колко от вас знаят чия собственост е кода и кой го съхранява? Чия собственост е склада за съхранение на машините? Ще спра с въпросите. И ще завърша с казаното от един бивш министър:“Най-свещеното нещо в една държава, най-свещеният суверенитет в една държава – изборният процес, е поверен на частни фирми”. Затова като нидерландците да кажем: „Ние не се доверяваме на компютри с право на глас”.

Който разбрал, разбрал…

error: Свържете се с автора за разрешение!!