КАКВО СЕ ДОГОВОРИХА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ В ЛОНДОН?*

Време за четене: 6 минути

Роман Кот, РБК-Украйна

След шумен спор между президентите на Украйна и Съединените щати, европейските съюзници на Украйна се опитват да разработят обща политика за успокояване на тази дипломатическа криза. По-специално, бъдещата стратегия на Европа беше обсъдена на неформална среща на върха в Лондон на 2 март.

Срещата на върха в Лондон беше обявена още преди посещението на украинския президент във Вашингтон, което показва стратегическата подготовка на Европа за промени в политиката на САЩ. След скандала между Зеленски и Тръмп обаче това стана особено важно.

На срещата присъстваха президентът на Украйна Володимир Зеленски, както и лидерите на Франция, Германия, Дания, Холандия, Норвегия, Полша, Испания, Канада, Финландия, Швеция, Чехия и Румъния. Към разговорите се присъединиха също турският външен министър Хакан Фидан, генералният секретар на НАТО Марк Рюте, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антониу Коста.

Подготовка на европейска визия за мир
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза след срещата на върха, че все още няма споразумение за Украйна, но „трябва да се подготвим за този момент и да се уверим, че европейските страни са готови да помогнат с гаранции за сигурност“. Според него това означава, че „европейците ще бъдат активни в Украйна“, за да гарантират траен мир.

Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Европа трябва да се превъоръжи и да се подготви за най-лошото. „Сега е изключително важно да увеличим инвестициите в отбраната за дълъг период от време. Това е за сигурността на ЕС. В геостратегическата среда, в която живеем, трябва да се подготвим за най-лошото и следователно да засилим отбраната“, каза тя.

Коментирайки резултатите от срещата на върха, полският премиер Доналд Туск написа, че „Европа се събуди“. „ЕС, Украйна, Великобритания, Норвегия, Турция – всички говорят в един глас за помощта на Украйна, необходимостта от тясно трансатлантическо сътрудничество и укрепването на източната граница“, написа той в социалната мрежа X.

Според британския премиер, бъдещото мирно споразумение трябва да включва Русия, в противен случай „няма да постигнем никакъв напредък“. Но според него Руската федерация не може да диктува условия.

Председателят на Европейския съвет Антонио Коста заяви, че ЕС е готов да работи с партньори по мирен план за Украйна.“Трябва да се поучим от миналото. Не можем да повторим опита от Минск. Не можем да повторим трагедията на Афганистан. И за това се нуждаем от надеждни гаранции за сигурност“, подчерта Коста.

След срещата канцеларията на президента на Украйна съобщи, че има ясна позиция: основата на потенциално прекратяване на огъня трябва да бъдат силни гаранции за сигурност. По-специално, те разглеждат възможността за „включване на механизми на НАТО“ като една от гаранциите за сигурност – макар и без да обясняват кои точно. Освен това началото на прекратяването на огъня, според позицията на Киев, трябва да започне с размяната на пленници и връщането на децата. Както подчертава ОП, това е стъпка, която ще демонстрира истинското намерение на Русия за мир.

На свой ред френско-британският план, за който говори Макрон, предлага да се установи прекратяване на огъня „във въздух, по суша и по отношение на енергийната инфраструктура“ за период от един месец.

Подкрепа за Украйна
Урсула фон дер Лайен заяви, че „Европа стои до Украйна. Нашата подкрепа може да доведе до справедлив и траен мир“. Тя подчерта важността на продължаването на финансовата и военна помощ за Украйна от Европейския съюз.

Трябва да припомним, че ЕС подготвя голям пакет от военна помощ за Украйна на стойност 6 милиарда евро, който включва системи за противовъздушна отбрана и 1,5 милиона артилерийски снаряда. Това съобщава Politico, позовавайки се на трима дипломати от ЕС. Освен това след срещата на върха в Лондон Великобритания обяви, че ще предостави на Украйна още 1,6 милиарда паунда за закупуване на 5000 ракети за ПВО.

И което е важно, според Кийр Стармър, Европа е готова да изпрати помощ на Украйна „със самолети във въздуха и ботуши на земята“. „Ще изпратим контингент в Украйна, за да защитим прилагането на това споразумение. Не можем да чакаме, пренебрегвайки възможността да помогнем. Ще увеличим нашата помощ незабавно“, каза Стармър.

Както бе отбелязано от канцеларията на президента на Украйна, лидерите обсъдиха и продължаване на финансовата подкрепа за украинската отбранителна индустрия. По-специално става дума за инвестиции в местното производство на оръжия, както и за увеличено финансиране за отбранителната индустрия на Европа.

Възстановяване на контактите със САЩ
Още преди срещата редица страни, чиито лидери имат работни отношения с Тръмп, обявиха намеренията си да посредничат. Така италианският премиер Джорджа Малони заяви необходимостта от „изграждане на мостове“ със Съединените щати. „Мисля, че е много, много важно да избегнем риска от разцепление на Запада. Мисля, че по този въпрос Обединеното кралство и Италия могат да играят важна роля в изграждането на мостове“, каза Малони.

Полският премиер Доналд Туск нарече ситуацията „сложна“ преди срещата: има „известна дилема“ в това, че позицията на САЩ „не е толкова недвусмислена, колкото нашата по въпроса за Украйна и Русия“. „Но ние трябва да преодолеем тази дилема“, каза Туск. Според него Полша има отлични отношения със САЩ и ще ги укрепва.

След срещата на върха в Лондон Стармър обяви нова среща с Тръмп: „Разбрахме се, че ще се срещнем с американския президент много скоро, за да си сътрудничим, докато имаме общ план“, каза британският премиер.

Изпълнението на всички тези стъпки е планирано за близко бъдеще. Контактите със САЩ са въпрос на няколко дни. Решения за помощ за Украйна може да бъдат взети на срещата на върха на ЕС на 6 март. В същото време изглежда, че дискусиите по европейския мирен план ще продължат, но одобрението му може да се забави.

Материалът използва публични изявления на Keir Starmer, Donald Tusk, Ursula von der Leyen, Georgia Malone и Mark Rutte, статия от Politico.

Прев. от укр.

Източник: РБК-Украйна

*Оригинално заглавие – Відповідь Трампа. Про що домовилися європейські лідери в Лондоні та якою буде підтримка України?, Роман Кот, РБК-Украйна

P.P. Моето мнение е, че основната цел на тази среща е как да бъдат постигнати гаранции за сигурност на Украйна, като Европа поеме своята част от отговорността, без да изключва военната подкрепа на САЩ. Във връзка с последното и след конфронтацията между Тръмп/Ванс и Зеленски, водещи ще са усилията за „изправяне” на дипломацията по оста Украйна-САЩ. Срещата в Лондон е и демонстрация на готовността на Европа да предостави допълнителна военна подкрепа. Какво обаче да очакваме от САЩ по-нататък, отговорът не е еднозначен….

error: Свържете се с автора за разрешение!!