ПП/ДБ ПОСЯГА И НА НЕЗАВИСИМАТА СМЕТНА ПАЛАТА

Време за четене: 5 минути

Ръководството на Сметната палата ще поиска от ИНТОСАЙ* да бъде стартирана процедура по Механизъм за бързо застъпничество за независимостта на Върховните одитни институции

Сметната палата ще сезира международната професионална общност във връзка със заплаха за нейната независимост, информират от одитната институция, чийто ръководител в момента е служебен премиер. Причината – внесен законопроект, който цели да се отнеме правото на председателя на палатата сам да номинира своите заместници. Вместо това се предлага предложенията да се правят от Народното събрание. Справка на DarikNews.bg в Народното събрание показа, че вносители на законодателните промени са ПП-ДБ.

По този повод ръководството на институцията ще поиска от Инициативата за развитие на Международната организация на Върховните одитни институции ИНТОСАЙ да бъде стартирана процедура по Механизъм за бързо застъпничество за независимостта на Върховните одитни институции. Това е утвърдена процедура, която членовете на международната организация могат да използват, когато са нарушени фундаменталните принципи за независимост на Върховните одитни институции, посочват още от Сметната палата.

Според становището на ръководството, решението е взето във връзка с внесения на 10 декември 2024 г. в 51-то Народно събрание законопроект за изменение на Закон за Сметната палата. Предлаганите промени целят да се отнеме от председателя на институцията правото му да внася в Народното събрание предложение за заместник-председатели на Народното събрание, както е към този момент. Вместо това се предлага Народното събрание да номинира директно и да избира заместник-председателите.

Подобен законопроект бе внесен и преди това – на 5 август 2024 г. по време на 50-то Народно събрание. Предложението за промяна на модела за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата и в двата случая идва след промяната в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, съгласно която заместник-председателите на Сметната палата също могат да бъдат назначавани за служебен министър-председател като част от т.н. „домова книга”. В този смисъл, не може да не направи впечатление очевидното желание заместник-председателите на Сметната палата да бъдат определяни директно от Народното събрание по политически, а не по професионален признак, посочват от одитната институция.

Неподкрепени с конкретни примери са твърденията в мотивите към законопроекта, че предлаганият нов механизъм за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата е взаимстван от други органи, избирани от Народното събрание. Напротив, председателите на органи като Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и др. също предлагат състава на съответните ръководни органи пред Народното събрание.

Повторното внасяне на законопроект, с който радикално се променя подходът за предлагане на заместник-председатели на Сметната палата, застрашава по недопустим начин независимостта на Върховната одитна институция, убедени са от Сметната палата.

Те посочват, че още на 6 август 2024 г., след като е бил депозиран първият проект на изменение на Закона за Сметната палата, Горица Грънчарова-Кожарева, изпълняваща правомощията на председател на Сметната палата, е изпратила писмо до г-н Тони Мърфи, председател на Европейската сметна палата, с което го информира за опитите за накърняване на независимостта на българската институция. В отговор г-н Мърфи посочи, че независимостта е ключова предпоставка за обективното и ефективно функциониране на Върховните одитни институции. В писмото той обръща внимание, че международната професионална одитна общност разполага с бърз механизъм за защита на независимостта на Върховните одитни институции (ВОИ). Но тогава въпросният механизъм не е задействан. Не е задействан и към този момент, както и не е реализирано последващо посещение от международни структури с надеждата, че законопроектът за изменение на Закона за Сметната палата, който остана неприет от 50-то Народно събрание, е изолиран опит за използване на Сметната палата за политически цели и че държавническият подход за утвърждаване на независимия външен одит в публичния сектор все пак ще вземе връх над тяснопартийните интереси.

Да, ама не! Аз не случайно в мои предишни публикации по темата за т.н. „домова книга”, съм коментирала, че замисъла на този формат за избор на служебен премиер всъщност има една цел – служебното правителство да е вход за влизане във властта през „задния вход” на една или друга партия, на едно или друго временно парламентарно мнозинство през промени в законодателството, дори посягайки на независимостта на институциите. Без съмнение и тази промяна в Закона за сметната палата обслужва същите мераци. В този контекст искам да припомня, че България като страна-членка на ЕС задължително е транспонирала в българското законодателство онези регламенти и директиви, касаещи независимите одитни институции, каквато е и Сметната палата. В тази връзка ще спомена и за неотдавна проведения в Кипър – през октомври т.г., форум на високо равнище на тема „Независимост на върховните одитни институции от ЕС“. На него не случайно се акцентнира, че без нужната степен на независимост одитните институции не могат ефективно да контролират публичните финанси, да подпомагат парламентарния контрол и да укрепват върховенството на закона в страните членки на ЕС. Като един от начините за засилване на независимостта им е посочено включването на референции към международните одиторски стандарти в правото на ЕС, а също и осъществяването на систематична оценка на независимостта на одитните институции чрез ежегодния Доклад за върховенството на закона на Европейската комисия. Няма начин да бъде оправдана подобна промяна, за каквато става дума във въпросния законопроект – Народното събрание да номинира заместник-председателите на Сметната палата вместо нейния председател, тъй като в този случай – като потенциални кандидати за служебен премиер, при техният избор ще се сблъскат тяснопартийни интереси и принципа за независимост ще се размие в хипотезата за бъдещи политически обвързаности и приемане на политически ангажименти.<

<При подготовката на статията е използвана публикацията “Сметната палата алармира международната общност: Депутати готвят промени заради служебния премиер, Епицентър.бг 12 декември 2024 г.

* Инициативата за развитие на Международната организация на Върховните одитни институции

error: Свържете се с автора за разрешение!!