СРЕЩА НА ВЪРХА НА НАТО

НАТО
Време за четене: 5 минути

9-11 юли, Вашингтон

Юбилейната 75-та среща на върхана НАТО се провежда във Вашингтон от 9-11 юли. Какво бе решено?*

НАТО ПОТВЪРДИ РЕШИМОСТТА СИ ДА ПРОДЪЛЖИ ДА ПОДКРЕПЯ УКРАЙНА

НАТО потвърди решимостта си да подкрепи Украйна в изграждането на сили, способни да победят руската агресия днес и да я възпират в бъдеще. За тази цел членовете на Алианса възнамеряват да осигурят на Украйна минимално основно финансиране от 40 милиарда евро през следващата година и да гарантират устойчиво ниво на помощ за сигурността.

Задължението обхваща и разходи, свързани с предоставянето на военно оборудване, помощ и обучение на Украйна. По-специално, се има предвид:

§ закупуване на военна техника за Украйна;

§ материална помощ за Украйна;

§ разходи, свързани с поддръжка, логистика и транспорт на военна техника за Украйна;

§ разходи за военно обучение за Украйна;

§ оперативни разходи, свързани с предоставянето на военна подкрепа на Украйна;

§ инвестиции и подкрепа на отбранителната инфраструктура и отбранителната индустрия на Украйна;

§ всички вноски в доверителните фондове на НАТО за Украйна, включително несмъртоносна помощ.

В допълнение към военната подкрепа, предвидена в това обещание, членовете на Алианса възнамеряват да продължат да предоставят политическа, икономическа, финансова и хуманитарна подкрепа на Украйна.

В декларацията от срещата на върха във Вашингтон лидерите на НАТО обявиха, че е взето решение за създаване на Служба за подпомагане на сигурността и обучение на Украйна (NSATU), която да координира доставката на военна техника и обучението на персонала. Неговата цел е да постави помощта за сигурността на Украйна на солидна основа чрез предоставяне на засилена, предвидима и координирана подкрепа.

Както беше отбелязано, NSATU, който ще действа в страните от Алианса, ще поддържа самоотбраната на Украйна в съответствие с Устава на ООН. Новосъздадената служба няма да направи НАТО страна в конфликта. Той ще подпомогне трансформацията на силите за отбрана и сигурност на Украйна, осигурявайки нейната по-нататъшна интеграция с НАТО.

В допълнение, създаването на Съвместния център за анализ и обучение Украйна-НАТО (JATEC), като важен стълб на практическото сътрудничество, беше разширено, за да се идентифицират и приложат поуките от войната на Русия срещу Украйна и да се увеличи оперативната съвместимост на Украйна с НАТО.

В съвместната декларация на НАТО се казва, че бъдещето на Украйна е в Алианса. По-конкретно, страната става все по-оперативна и политически интегрирана с военния блок.

НАТО приветства напредъка, който Украйна е постигнала след срещата на върха във Вилнюс по отношение на необходимите демократични, икономически реформи и реформи в областта на сигурността. Алиансът назова и условието, при което Украйна ще бъде поканена да се присъедини към военния блок. „Докато Украйна продължава тази жизненоважна работа, ние ще продължим да я подкрепяме по нейния необратим път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО. Потвърждаваме отново, че ще можем да отправим покана към Украйна да се присъедини към Алианса, след като Съюзниците са съгласни и условията са изпълнени“, се казва в съобщението.

КРИТИКА КЪМ ИРАН И СЕВЕРНА КОРЕЯ

Лидерите на страните членки на НАТО разкритикуваха Иран и Северна Корея, които подклаждат агресивната война на Русия срещу Украйна чрез предоставяне на пряка военна подкрепа на Руската федерация.

По-специално боеприпаси и БЛА, което сериозно засяга евроатлантическата сигурност и подкопава глобалния режим на неразпространение.

„Остро осъждаме износа на артилерийски снаряди и балистични ракети от КНДР в нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН и отбелязваме с голяма загриженост задълбочаването на връзките между КНДР и Русия. Всяко предаване на балистични ракети и свързани технологии от Иран на Русия ще представляват значителна ескалация“, се посочва в документа.

ИЗЯВЛЕНИЕ ЗА КИТАЙ

Северноатлантическият алианс направи две гръмки изявления за Китай. По-специално в декларацията се посочва, че Китай се е превърнал в решаващ фактор, допринасящ за войната на Русия срещу Украйна.
„КНР се превърна в решаващ фактор във войната на Русия срещу Украйна чрез своето така наречено партньорство „без граници“ и широкомащабна подкрепа за руската отбранителна и индустриална база. Това увеличава заплахата, която Русия представлява за нейните съседи и за евроатлантическата сигурност, “, се казва в документа.

В тази връзка Алиансът призова Китай, като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, който носи специална отговорност за спазването на целите и принципите на Хартата на ООН, да спре всякаква материална и политическа подкрепа за военните усилия на Руската федерация. . В документа се пояснява, че става дума за трансфер на материали с двойно предназначение. По-специално оръжейни компоненти, оборудване и суровини, които служат като ресурси за отбранителния сектор на Русия.

Освен това НАТО заяви, че Китай продължава да създава системни проблеми за евроатлантическата сигурност.

Станахме свидетели на постоянни злонамерени кибернетични и хибридни дейности, включително дезинформация, идваща от КНР. Ние призоваваме КНР да изпълни ангажимента си да действа отговорно в киберпространството. Загрижени сме за развитието на космическите възможности и дейности на Китай. Ние призоваваме КНР ще подкрепи международните усилия за насърчаване на отговорно поведение в космоса, Китай продължава бързо да разширява и диверсифицира своя ядрен арсенал, увеличавайки броя на бойните глави и броя на сложните системи за доставка“, се казва в изявлението.

НАТО призова КНР да участва в дискусии за намаляване на стратегическите рискове и насърчаване на стабилност чрез прозрачност. Алиансът отбеляза, че остава отворен за конструктивно взаимодействие с Китай.

Прев. от укр.

Източник: РБК-Украйна

*При подготовката на материала на украински език е използвана информация от декларацията на срещата на върха във Вашингтон, публикувана на сайта на НАТО.

error: Свържете се с автора за разрешение!!