По данни на Института за пазарна икономика през последните няколко години се наблюдава бум на пазара на труда, нарастващи заплати, трайно покачване, както на общия показател за доверието на потребителите, така и на нагласите им за закупуване на стоки за дълготрайна употреба. Ниската доходност на традиционните методи на спестяване (като банковите влогове) също имат ефект в тази посока.
Доказателства за повишаването на общото благосъстояние се виждат и в структурата на доходите и разходите на домакинствата. За поредно тримесечие най-силна роля за подобряващото се благосъстояние на домакинствата играе ръстът на доходите от работна заплата. През второто тримесечие на 2019 г. относителният им дял в общия доход на домакинствата достига рекордните за страната 57,8%. Рекордната и нарастващата заетост на населението и продължаващото покачване на средната работна заплата са в основата на този процес.
Увеличават се и спестяванията. Според статистиката на БНБ, българите имат на влог над 53 милиарда лева в края на юли т.г. Отчетен е ръст от 8,1%. Сериозен ръст от 35,1% спрямо юли 2018 година, е отчетен и при финансовите предприятия, чиито депозити възлизат на 3 500 млрд лева, което е 3 % от БВП. Депозитите на нефинансовите предприятия са 24 144 млрд лв или 20% от БВП