Президентът Володимир Зеленски представи план за победата по време на продължаващото си пътувана до САЩ
Роман Кот, РБК-Украйна
Според украинския държавен глава е необходим план за победа, за да бъде принудена Руската федерация към преговори, и то при условията на Киев. Той е предназначен за „бързи решения“ от страна на партньорите и ще е в действие в следващите два месеца. „Най-вече решенията относно плана зависят от президента на САЩ Джо Байдън, но също така и от останалите съюзници“, каза президентът на 20 септември по време на съвместния брифинг с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Този план е за това как да се създаде атмосфера и ситуация, в която ще бъде възможно да се игнорира това, което е в главата на Путин. И така, че Русия наистина да бъде принудена да седне на масата за преговори и да приеме края на тази война при условия, приемливи за Украйна, а нашите условия са ясни – всичко е описано във формулата на мира на президента Зеленски“, каза на 15 септември ръководителят на президентската канцелария.
Компоненти на плана
В интервю за NBC News президентът Зеленски заяви, че планът за победа предвижда максимално укрепване на отбранителните способности на Украйна и създаване на условия за прекратяване на войната с Русия. Той отбеляза, че този план е предназначен да бъде реализиран благодарение на подкрепата на международните партньори, а не да зависи от волята на Русия.
Планът има военни, политически, дипломатически и икономически компоненти. И още един допълнителен компонент, който ще се използва след края на военните действия. За всяка стъпка има ясен списък от точки, какво точно е необходимо, какво точно ще проработи за укрепването му и в него „няма невъзможни неща“, както заявява Зеленски.
Според държавния глава първата точка предвижда недвусмислено място на Украйна в архитектурата на сигурността на света. Според Le Monde Зеленски се надява да получи покана от Байдън за присъединяване на Украйна към НАТО, преди президентът на САЩ да приключи мандата си. И това е част от „печелившия план“. Подобна информация беше публикувана по-късно и от Bloomberg. „Таймс“ отбелязва, че сред точките на плана е и искане за западни гаранции за сигурност, подобно на пакта за взаимна отбрана, сключен в рамките на членството в НАТО.
„Втората точка на плана, без подробности, е операцията „Курск”. Третата е свързана със специфичното укрепване на Украйна по отношение снабдяването с оръжия. Следващата точка е свързана с икономиката. Да кажем, нашето съвместно икономическо развитие Другият момент не е свързан пряко с икономиката, а с използването на европейските реурси в бъдеще. Тоест, днес вие ни помагате в изпълнението на този план, а в бъдеще Украйна ще ви спести много от вашите ресурси“, каза президентът в разговор с украински журналисти.
В коментар в YouTube канала на РБК-Украйна съветникът на ОП Михайло Подоляк по-рано уточни , че военният пакет ще бъде ясно структуриран в съответствие с днешния етап на войната и анализа на случващото се в района на Курск от гледна точка на използването на въоръжението. Според Bloomberg става дума за задълженията на САЩ по отношение на постоянните доставки на модерни оръжия. Според Подоляк икономическият стимул е да се принуди Русия адекватно да възприема реалността. „Това включва увеличаване на инвестициите във военно производство на територията на Украйна, както и контрол на санкциите, които работят срещу Русия“, каза Подоляк.
Друг компонент е дипломатическият натиск върху Русия. Тази стъпка е отделна тема, тъй като изисква работа със страните от неутралния пояс, по-специално от глобалния юг. Също така в плана, според Подоляк, е „политическото принуждаване на Русия“, което се състои в това, тя да разбере, че Украйна има право самостоятелно да избира ролята си в глобалния политически процес, както и че нейн е избора на кой съюз да бъде член. Bloomberg уточнява, че тази точка от плана предвижда ясен път към членството на Украйна в Европейския съюз.
Изпълнение на плана
Президентът Зеленски планира да покаже плана за победа на настоящия президент на САЩ Джо Байдън и кандидатите за президент Камала Харис и Доналд Тръмп. В същото време планът за победа може да бъде по-полезен за кандидата на демократите и сегашен вицепрезидент, отбелязват източници на РБК-Украйна. Но като цяло печелившата реторика и за двамата кандидати е, че войната трябва да бъде спряна. Ако Тръмп все още използва харизмата си по този въпрос и обещава да „събере всички на масата за преговори“, Харис не е обявила подобни планове. Така Зеленски може да й даде няколко тези за предизборната кампания. В случая с Тръмп може да става дума само за коригиране на позицията му.
Успоредно с плана за победа тече и подготовката за втората мирна среща на върха. Логиката е да се принуди Русия да участва, като се увеличи натискът върху нея. В този контекст разрешението да се удари дълбоко в Русия с американско оръжие остава важно за промяна на ситуацията на фронта. В същото време ключовият фактор за победата е именно факторът време. Между деня на изборите на 5 ноември и встъпването в длъжност на 20 януари има прозорец на възможност, когато Джо Байдън може да направи „прощален подарък“ на Украйна, преди края на мандата му. Ако това не се случи, има риск положението на Украйна да се влоши. Новият президент на САЩ ще бъде зает с вътрешните работи – от решаването на бюджетни проблеми с Конгреса до сформирането на екип. Да не говорим за риска от продължаване на политическата борба, ако някой от кандидатите не се признае за победен.
Планът за победа в този контекст е опит предварително да се определи политиката на Запада спрямо Русия и да се осигури нейното „работещо изпълнение“, независимо от това, което ще се случи на политическия връх. Ако Джо Байдън не подкрепи плана за победа на Украйна, това може да доведе до много дълга война с голям брой загинали. „Това е ужасна мисъл. Това би означавало, че Байдън не иска да сложи край на войната по начин, който лишава Русия от победа“, каза Зеленски в интервю за The New Yorker.
Прев. от укр.
Източник: РБК-Украйна
*Оригинално заглавие: Що передвачае план перемоги Украини президента Зеленського, Роман Кот, РБК-Украiна