Измина една седмица от изборите в САЩ. Всяка информация, която успее да напусне стените на Белия дом бързо обикаля света, защото позицията на американския президент е от първостепенно значение. Вярно е, че до инаугурацията по действителното му встъпване в президентски правомощия, която е през януари, има още време, то сигналите от Белия дом са, че едновременно с новоназначенията в американската администрация, на ход са и най-важните и най-спешни действия, които никоя засега световна медия не иска да пропусне.
Много са тези, които искат да разпространят евентуална новина, свързана с темата за войната на Русия в Украйна. И дали се предприемат някакви спешни действия, така както кандидатът за 47-и американски президент беше заявил по време на предизборната си кампания. Стана известно, че той вече е провел разговор с украинския президент Володимир Зеленски, и то в присъствието на милиардера и негов сътрудник Илън Мъск, който вероятно ще има ключова роля и ще е част от близкото обкръжение на Тръмп. Разговорът продължил около половин час, те си говорили за „смислени неща”. Обаче конкретни подробности за действията на Тръмп за мир все още няма. Различните варианти, за които се пише и в много украински медии, са по-скоро спекулативни. Нормално е да предполагаме, че ще е нужно време. И затова не бива да се спекулира, докато не стане ясно кой от медийно презентираните вече варианти за край на войната, ще стане възможен, а и приет от Украйна, защото нищо не бива да се случва зад гърба й и без нейно участие. B случая да не забравяме, че има и друга договаряща се страна, която е Русия. Но възможно ли е въобще договаряне с руския агресор? На 7 ноември кремълският диктатор поздрави Тръмп, а на 10 ноември бе съобщено, че разговор между двамата е проведен. Самият Тръмп публикува в социалната мрежа Truth Social скрийншот със списък на световни лидери, с които вече е разговарял, но Путин не беше сред тях.
Но ако в нещо сме сигурни, то е, че една от задачите – постигането на мир в Украйна, върви едновременно с новоназначенията в администрацията на Белия дом. И ако не просто гадаем, а мислим с реалистични категории, определящо ще се окаже и доколко възможни и удовлетворяващи ще са поставените на масата предложения за преговаряне. А най-важно за украинския народ е запазването на териториалната цялост, заявено като позиция на правителството в Киев. Иначе защо бяха и са, тези героични страници от съвременната история на Украйна, написани с кръвта на много жертви и разрушения, защото и в момента – в центъра на Европа и в 21 век, върви изтреблението на един народ, който отстоява националната си независимост и териториална цялост. Затова ще кажа, че в момента, когато се извършват назначения в администрацията на Тръмп, Украйна трябва вече да е готова с ясни аргументи, а от нейните дипломати се очаква по-активна работа и привличане на лобисти от обкръжението на новия президент на САЩ. И макар че се появи съобщение за среща на 13 ноември между новоизбрания президент Тръмп и действащият Байдън, който щял да го убеждава в необходимостта от запазване на помощта за Украйна, украинските дипломати трябва да свършат и своята работа.
Новоназначенията в администрацията на Белия дом са много важни, защото изборът на личностите, които ще са част от нея, ще отразява очакванията на самия Тръмп те да представляват и да защитават определени политически позиции. Любопитно е към какви хора се е ориентирал Тръмп? На какви техни качества ще разчита? Като един успял бизнесмен, той знае колко важно е да се обгради с лоялни хора и такива, които споделят неговите разбирания и подходи. Вероятно ще се освободи от някои, които са от досегашната администрация, ще върне други от предишния му мандат, когато беше 45-ти американски президент или ще вкара съвсем нови хора, които успешно и всеотдайно му партнираха по време на отминалата предизборна кампания.
Нормално е точно в този момент кадровите въпроси да се придвижват с предимство. Ако се доверим на медийни съобщения, новият постоянен представител на САЩ в ООН ще е Алис Стефаник. Тя е член на Комитета по въоръжените сили и на Постоянния комитет по разузнаването на Камарата на представителите, но няма дипломатически опит. Нейното име е познато още от времето на предишния му мнадат. В същото време Тръмп се отказва от Ники Хейли и Майк Помпео. Хейли – постоянен представител на САЩ в ООН през 2017-2018-та година, беше негов опонент по време на изборите. Майк Помпео от сегашната администрация пък му беше държавен секретар и директор на ЦРУ по време на първото президентство на Тръмп, но той се отказва от него. Президентът възлага на Джон Радклиф да оглави ЦРУ.. Що се отнася до кандидатурата за поста на държавен секретар, измежду няколкото споменавани имена, най-сигурно се оказа това на Марко Рубио – сенатор от Флорида. Споменават се вече и други сигурни имена за най-важните постове. Например, конгресменът от Флорида Майк Уолц ще е бъдещият съветник по национална сигурност. И двамата политици – Уолц и Рубио, се придържат към външнополитическата доктрина на Тръмп „Америка на първо място“, но те остават „твърди ястреби“, когато става въпрос за подхода на САЩ към Китай, Иран и Русия. Валц и Рубио са далеч от изолационисткото крило на Републиканската партия, което се стреми да се откаже от Украйна или НАТО. Така че в Киев наистина може да си отдъхнат. Кристи Ноем – губернаторката от Южна Каролина, е сигурният кандидат за министър на вътрешната сигурност. А Пит Хегсет – ветеранът и водещ на канала Fox News, е назначен за шеф на Пентагона. Том Хоумън ще отговаря за контрола на границите. Сюзи Уайлс ще е началник на Канцеларията на Тръмп. Като посланик в Израел е назначен Майк Хъкаби. Не остана без коментар и въпроса за участието в администрацията на членове на семейството на американския президент. Най-често става дума за Доналд Тръмп-младши, за когото се пише и говори, че има най-силно влияние върху възгледите на Тръмп-баща.
А каква ще е бъдещата позиция на Алън Мъск в новата администрация на Тръмп и дали той ще заеме някаква официална обществена служба? Докато подготвях тази публикация, на страницата на Тръмп в социалната мрежа Х се появи съобщение, от което стана известно, че Илън Мъск ще ръководи Министерството на ефективността на правителството (DOGE). Той ще се занимава с намаляване на бюджетните разходи и ще работи заедно с Вивек Рамасвами, който е американски предприемач от индийски произход, писател и консервативен политик. По време на предизборната си кампания като кандидат за президент на САЩ от Репбликанската партия, Рамасвами оттегли кандидатурата си в полза на Тръмп. По думите на самия Тръмп, „тези двама велики американци ще проправят пътя за моята администрация да разруши правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, да намали разточителните разходи и да преструктурира федералните агенции“. Той добави също, че новото ведомство „трябва да премахне огромното прахосване и измами, които съществуват в нашите 6,5 трилиона долара годишни държавни разходи“. Работата на Мъск и Рамасвами, според Тръмп, трябва да приключи не по-късно от 4 юли 2026 година. „По-малко правителство, с повече ефективност и по-малко бюрокрация, би било идеалният подарък за Америка по повод 250-ата годишнина от Декларацията за независимост“, каза новоизбраният президент на САЩ.
Известно е, че Тръмп е противник на т.н. „джендър потвърждаваща грижа”, която включва приемането от малолетни деца на блокери на пубертета, последвано от операция за смяна на пола. В тази връзка навярно сте чели за Ксавие – синът на Мъск, който баща му определи като жертва на същата тази пропаганда. Той обвини лекарите и идеологията на „вокизма”, под чието влияние синът му приема блокери за пубертета, които са всъщност медикаменти за стерилизация и в резултат, синът му смени пола си и стана жена. Тогава Мъск се обяви срещу новия калифорнийски закон, според който роднините на детето не могат без негово съгласие да поискат да разберат от училището дали детето им е споделяло публично желаната сексуална орииентация и дали е поискало да бъде наричано с друго местоимение (той/тя/то). Затова сега се забраняват всички действащи към този момент програми за такива процедури, както и пропагандата на тази тема, като са предвидени санкционни мерки и законови разпоредби.
Джеймс Карафано, експерт по външна политика в консервативния мозъчен тръст Heritage Foundation, каза следното за вероятния подход на новата администрация на Тръмп към петролния и газовия сектор на Русия: „Мисля, че те ще се опитат да го затворят колкото е възможно повече“. Въпреки това има загриженост сред някои висши европейски служители. Ако Путин е нервен от непредсказуемостта на Тръмп, Украйна и другите съюзници в НАТО също са нервни. Те се опасяват, че всяко мирно споразумение, което Тръмп може да сключи с Украйна, няма да сложи край на войната, а само ще я забави, за да даде на Русия време да се прегрупира за по-нататъшни битки.
Р.Р. Това е една малка част от информацията, която успях да обобщя по материали от медийни източници на украински и на английски език, преценявайки, че темата за старта на Тръмп през първата седмица от избирането му за 47–и президент на САЩ, ще представлява интерес за читателите на моя сайт, преди да сме чули инаугурационната му реч през януари следващата година.