11 май
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА. Финансова премия в размер на 80 лева ще получат квесторите и учителите-консултанти на националното външно оценяване в края на VII клас, на държавните зрелостни изпити и на държавните изпити за придобиване на професионална квалификация. Това решиха представителите на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничеството в образованието, които подписаха анекс към Колективния трудов договор в системата. Сумата ще бъде изплатена и на членове на комисия за провеждане на ДЗИ, включително и на непедагогическия персонал, както и на директорите на училищата, в които се провеждат изпитите. Решението се отнася за настоящата учебна година при реално изпълнение на задълженията.
Педагогическите специалисти, които провеждат занимания с учениците през летните месеци, след приключване на втория учебен срок, ще могат да отчетат работното си време при осъществена работа поне два астрономически часа на ден, решиха още социалните партньори. Поради преустановяване присъствената работа в детските градини и училищата, във връзка с пандемията от COVID 19, е договорено увеличение с 20 дни на допълнителния платен годишен отпуск за непедагогическия персонал.
13 май
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА. Министерството на образованието и науката започва да приема проекти по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Тя е част от общо 21 национални програми за развитие на образованието, които ще се изпълняват през 2020 г. Целта ѝ е да повиши интереса и мотивацията на учениците в областта на природните науки, технологиите, инженерните науки и математиката, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM. С 20 000 000 лева ще се финансира изграждането на до 150 училищни STEM центрове. Могат да кандидатстват всички държавни и общински училища в страната. Ще се финансират проекти в две категории: голяма и малка.
В голямата категория ще бъдат отпускани до 300 000 лв. За нея могат да кандидатстват училища с повече от 300 ученици, които не разполагат с вече изграден училищен STEM център. В малката категория ще се финансират проекти на стойност до 50 000 лв. Тя е за училища с по-малко от 300 ученици, както и към училища с повече от 300 ученици, в които вече функционира изграден STEM център. Училищата ще могат да създават различни видове STEM центрове: за млади изследователи, за технологии в креативните индустрии, за изследователски лаборатории, класна стая за креативни дигитални създатели и други. По програмата се кандидатства през специално разработена платформа – stem.mon.bg. На нея се намират и всички необходими документи, материали и ресурси с информация за условията за кандидатстване и насоките за планиране и реализиране на проектите. Актуална информация за изпълнението на програмата ще бъде публикувана на уебсайта и на страницата на програмата във Фейсбук – Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“.
18 май
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА. „Предвиждаме много повече занимания през лятото за учениците, които не са участвали ефективно в обучението в електронна среда или които имат необходимост от допълнителна подкрепа за преодоляване на обучителни затруднения и повишаване на резултатите“. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва в неформална видеоконференция на ресорните министри на държавите-членки на ЕС. В рамките на дискусията бяха представени подходите и предизвикателствата пред образователните системи в европейските страни.
Той запозна колегите си и с предприетите мерки в България, определените дати за изпити и получаване на дипломи, които са необходими за кандидатстващите в университети зрелостници. Той посочи, че повечето университети ще приемат студенти с оценките от държавните зрелостни изпити, а зрелостниците ще получат дипломите си навреме.
19 май
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА. Над 5500 нуждаещи се ще получават топла храна от обществените трапезарии в страната по време на извънредната епидемична обстановка. За целта бюджетът на целевата програма „Обществени трапезарии“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) беше увеличен на 3,2 млн. лв. Бяха включени нови 1400 самотноживеещи, хора, останали без дом, работа и доходи, както и ползващи социално подпомагане, и поставени под карантина.
В средата на март МТСП удължи действието на програмата до 12 юни и препоръча на общините храната да се доставя по домовете. В момента социалната услуга се изпълнява от 42 общини, като по-голямата част разнасят топлия обяд на нуждаещите се. В останалите е създадена организация, така че да не се допуска струпване на хора в трапезариите.
До края на юни в 214 общини продължава да се изпълнява и програмата „Топъл обяд“. Благодарение на нея храна получават още 30 648 възрастни, хора с увреждания и с ниски доходи.