В рамките на втория ден от срещата на върха на НАТО във Вилнюс се проведе и първото заседание на Съвета Украйна-НАТО
Както вече е известно, съюзниците се споразумяха за пакет от три елемента, които ще доближат Украйна до НАТО“. Първият е многогодишна програма за помощ за Украйна, която ще осигури прехода от съветските към стандартите на НАТО. Така ще бъде помогнато за възстановяване на сектора за сигурност и отбрана на Украйна и ще бъдат покрити критичните нужди от гориво, оборудване за разминиране и лекарства“. Вторият елемент е Съвета Украйна-НАТО като форум за кризисни консултации и вземане на решения, в който украинската страна ще бъде равноправен участник. И третият – Отмяна изискването за План за действие за членство, което означава, че Украйна ще стане член на НАТО и този процес от двуетапен ще бъде сведен до едноетапен.
Във втория ден от срещата на върха се проведе и първото заседание на Съвета Украйна-НАТО, в което взе участие и президентът Володимир Зеленски. По негова оценка, този форум ще ѝосигури на Киев необходимата институционална сигурност и ще замени досегашния формат на сътрудничество, т.е. .Комисията Украйна-НАТО, която не е свикванa от 2017 година заради блокадата на Унгария. В заседанието на Съвета Украйна-НАТО взеха участие държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО. Генералният секретар Йенс Столтенберг нарече срещата историческа.
„Днес се срещаме като равни и очаквам с нетърпение деня, в който ще се срещнем като съюзници“, акцентира украинският президент по време на встъпителната си реч. „Всички имаме нужда от сигурност, по-специално от институционална сигурност. И е много добре, че Съветът Украйна-НАТО наистина може да ни даде необходимата институционална сигурност. За нас е важно Съветът Украйна-НАТО да бъде инструмент за интеграция, а не просто партньорство“, подчерта Зеленски. Извървявайки пътя към НАТО, Украйна се нуждае от ефективни гаранции за сигурност, а в тази посока Съветът Украйна-НАТО може да изиграе водеща роля.
Както вече припомних в началото на тази публикация, в първия ден от срещата на върха във Вилнюс на 11 юли, лидерите на НАТО се съгласиха да отменят изискването за план за действие за членство на Украйна по пътя й към Алианса. Зеленски не пропусна да го отбележи като го оцени високо:“И е справедливо. Благодаря ви за това признание. Бих искал да обърна специално внимание на формулировката относно „условията“, на които трябва да отговаряме, за да получим покана за НАТО. Абсолютното мнозинство от нашите хора разчитат на спецификата на тези условия. Ние ги възприемаме именно като безопасни условия. Разбираме, че Украйна не може да стане член на НАТО, докато войната продължава. Но тогава това ще бъде нашата обща сила, когато Украйна се присъедини към Алианса“.
И все пак в Украйна не са съвсем доволни. Министърът на външните работи Дмитро Кулеба заяви, че НАТО не е уточнило какви условия трябва да изпълни Украйна, за да се присъедини към Алианса. Освен това дори не се знае кой трябва да ги формулира. „Не се знае. Няма. Това е проблемът. Тоест кога ще бъдат изпълнени условията? Какви са условията? Кой трябва да ги формулира? Какви са те?“, каза той в интервю за Радио Свобода.
Според министъра, най-консервативни са били САЩ и Германия. „И тъй като тези страни предоставиха най-много помощ на Украйна, е трудно да ги критикуваме. Но, знаейки много нюанси на това, което се случи зад кулисите, мога да кажа, че САЩ изиграха важна роля, решаваща роля за това, че думата „покана“ изобщо се появи в текста. Не e до формулировката, която все пак ни удовлетворява, а по принцип. И Германия в крайна сметка е със същата позиция. Следователно светът е малко по-сложен от черно-бялото“, заяви Кулеба в споменатото интервю. По негово мнение, ако страните членки не гледаха на присъединяването на Украйна към НАТО през призмата на позицията на Руската федерация, тогава „формулировката днес щеше да е друга“.
#UkraineNATO33
Украйна трябва да стане 33-ият член на Алианса след Швеция.
Прев. от укр.
Източници: РБК-Украйна , Zahid.net, ukr.net