ДОКОГА ЩЕ ПРЕЧИМ САМИ НА СЕБЕ СИ

Време за четене: 5 минути

Този въпрос зададе евродепутатът Андрей Новаков в днешното си сутрешно телевизионно участие. И аз питам същото, защото заиграването на нашенските „политици” с българския национален интерес отдавна е преминал нормалните граници. Вместо да се засрамят, че не притежават капацитет даже за едно нормално политическо мислене, и затова повечето от тях вече са си спечелили заслужено определението на случайници в политиката, дърпайки България все по-дълбоко към дъното. А и какво да очакваме от хора, които са превърнали в същност на техните „приоритети” как „да закопаят” политическия си опонент с доноси, с компромати, лъжи през медиите, стигматизирането и сатанизирането му.

Последният компроматен сюжет касае избора на български еврокомисар и официалното издигане кандидатурата на Екатерина Захариева. Народът ни не случайно е казал: Луд умора няма! Особено когато става дума да натопим някого, а и за тях няма никакво значение как това се отразява на авторитетa ни като държава. Ами прав е Атанас Буров: “Българинът е станал ценен като личност, но слаб за всяка обща акция…“ И защо бе, хора? Какъв източник на позитивизъм виждате в това да „докарате от девет кладенци….лъжи и спекулации”? За да извадите на показ собственото си отцеругателство ли? Нали знаете – нека да си го кажем честно, български “политици” ще се окажат единствените, които плюят срещу официалната си кандидатура за еврокомисар. А сега пък – след като стана известен и ресора, колко той бил маловажен, а „България получила трохите” от „европейската трапеза”?!?

Ами какво да им кажа, освен че са по неевропейски неграмотни и бедни духом. Защото аз имам моята преценка за ресора, който получава България – „Стартъпи, изследвания и иновации”. И аз като председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен смятам, че политиките, свързани с този ресор, трябва да продължат да са в центъра на икономиката на Европейския съюз: “Екатерина Захариева ще бъде комисар, отговарящ за стартъпите, изследователската дейност и иновациите. Ние трябва да поставим изследователската дейност, иновациите, науката и технологиите в центъра на нашата икономика. Това ще помогне да се инвестира повече с фокус върху приоритетните отрасли и иновациите.” Между другото – чух го от евродепутата Андрей Новаков, ресорът ще управлява 100 млрд евро! Впрочем ресорът на Захариева е почти идентичен на този, който имаше Мария Габриел в периода 2019-2023 г. – „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“. Знак е, че има приемственост, която ще осигури освен надграждане, но и шанс на България да лидира ресор, който стратегически е много важен за ЕС.

Според мен, казаното от Урсула фон дер Лайен би трябвало да е знак, че очакванията на ЕК са свързани с изграждането на нов модел и прилагането на нова концепция за иновативно развитие, който процес ще трябва да засегне всички области на икономическия и социален живот, да доведе до подобряване капацитета и нивото на висококачествено развитие. Не че досега иновациите не са били в центъра, но ще е добре, ако очакванията трябва да са свързани най-вече с фокуса върху инвестициите науката и технологиите. И за да не се стига до голословни мечти, ЕК би трябвало да въведе някакъв изискуем минимум на националните разходи на държавите-членки, свързани с научноизследователската и развойна дейност, както и подготовката на кадри. Да се стимулират и корпоративните иновации, като държавите-членки насърчават този процес чрез данъчни регулации и т.н. Що се отнася до стартъпите, в основата на всеки е предоставянето на иновативна и напълно нова система за разрешаването на проблем, така че продуктът или услугата да бъде уникална по рода си и напълно нова за пазара. Да отбележим, че през последните години инвестициите в български стартъпи се увеличиха значително.

Според експерти, ЕС има проблем с дефицита си в иновациите. Като първопричина се посочва свръхрегуацията и разпокъсването на политиките, което действа възпиращо и затова е това изоставане за разлика от Китай и САЩ. Вече има предложение за създаване на „Съюз за изследвания и иновации”, който да координира усилията на ЕК и държавите-членки чрез „Европейски план за действие в областта на изследванията и иновациите”. Доказателство е, че провеждането на регулаторни реформи с консолидиращ ефект са повече от належащи за ЕС. Очевидно задачите пред този ресор са повече от предизвикателни и предпоставка за успешното им изпълнение ще е както енергията на бъдещия еврокомисар Захариева, така и на екипа й при провеждането на политики, чийто пряк ефект ще е във висококачествената трансформация на европейската икономика по пътя на иновативното развитие.

Отнася се за всички ресори на ЕК, но не искам да го пропусна – в бъдеще ЕС трябва да остане независим и това трябва да е резултат от общите усилия на държавите-членки, и най-важното – да се гарантира тази политическа независимост в условията на глобализация. И тъй като икономическите предизвикателства са много и при евентуалното им неовладяване това ще се отрази на стандарта на живот на всеки европеец, ресорът „Стартъпи, изследвания и технологии” се оказва водещ за следващия мандатен период на ЕК. Защото е факт, че през годините основната цел на развитието в ЕС е насочена към стимулиране на икономическия растеж и подобряване благосъстоянието на европейските граждани.

А в края искам да препоръчам на онези „политици”, които са решили да продължат и в бъдеще да пречат на България, нека да си припомнят думите на Стивън Хокинг: ”Гледайте нагоре към звездите, а не надолу в краката си”. Надскочете политическото си малоумие и ако сте решили да останете в политиката: ”Надграждайте! Надграждайте! За да поумнявате….. и за да спрем да пречим на самите себе си.

error: Свържете се с автора за разрешение!!