ВПЕЧАТЛЯВАЩО ЗАВРЪЩАНЕ НА ТРЪМП

Време за четене: 8 минути

Какво очакват от него американците и светът

Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ с впечатляващ резултат. Той спечели вота на електоралния колегиум с 312 електорални гласа при изискуемите минимум от 270, но и народния вот, т.е. реално подадените за него гласове. В очакване светът следеше внимателно какво той говореше по време на предизборната кампания и какво обещаваше. Със същото внимание ще следи и какво от обещаното той ще материализира в политики. И този интерес съвсем не е случаен, защото кой ще влезе в Белия дом и кой е американския президент винаги е от голямо значение. Не само защото САЩ е световен лидер, а и защото от авторитета на американския президент зависят много процеси в световната икономика и в международната политика. Що се отнася до американците, за тях най-важното в избора, който всеки от тях направи, се оказаха проблемите на вътрешно-икономическото развитие на страната, инфлацията и незаконната миграция. Затова заявката за политиките, които ще отстоява управлението на новия стар президент ще са насочени към създаването на „силна, безопасна и просперираща Америка”. Кой американец не би мечтал за точно такава държава след четирите години на Байдън в Белия дом? „Това е политическа победа, каквато Америка никога досега не е виждала… Няма да се успокоя, докато не създадем силна, безопасна и просперираща Америка. Тази, която нашите деца заслужават и която вие заслужавате. Това наистина ще бъде златна ера за Америка“, каза Тръмп

Доналд Тръмп спечели втори президентски мандат през близо четири години след напускането на Белия дом. Тази негова победа връхлетя като вълна и обхвана цяла Америка. Победата му е впечатляваща, защото той се обърна с лице към проблемите на днешните американци. Натрупани при управлението на Байдън, те се оказаха непреодолима преграда. Предвид, че американският президент има широки правомощия и отговаря за цялата изпълнителна власт, тъй като в американската система няма министър-председател, погледите винаги са обърнати към личността на президента. Освен глава на изпълнителната власт, той е и главнокомандващ на армията и на флота и има право да налага вето на законопроекти, приети от Конгреса. И също така определя външната политика. От тази гледна точка, претенциите към личността на президента и към неговото физическо и психическо здраве, са оправдани. Знаем всички с колко много резерви се посрещаше странното поведение на настоящия президент Байдън, което често се използваше като повод за не съвсем приятни коментари.

За разлика от Байдън, Тръмп демонстрира забележителна енергичност и комуникативност, подплатена с въздействаща риторика, която предвид могъщата електорална подкрепа, е стигнала до всеки американец. Той успя да преодолее изключително негативната среда, формирана от близки до правителството медии. Но манипулациите и хулите против него очевидно не са постигнали очаквания ефект на въздействие върху общественото съзнание. Явно нормалните американци са отчели целенасочения натиск, упражняван спрямо него и целящ да компрометира личността му. Не само в рамките на САЩ, а и извън границите на Америка, се поддържаше опорката за това каква голяма опасност ще е той за демокрацията, ако се върне в Белия дом. Cрещу него на два пъти беше направен и опит за убийство. Затова съм убедена, че нормалните американци не се поддадоха на демонизирането на неговия образ, на манипулациите, на явното политическо дискредитиране на личността на Тръмп, на внушенията за неговата нормалност. Ако си спомняте, беше изключен и цензуриран в социалните мрежи. И всичко това на фона на хилещата се Харис и на нейното „холивудско шоу”, което трябваше да прикрие интелектуалния й дефицит с декларирането на готовност да раздава всичко и на всеки – без да назовава истинските проблеми в цялата им категоричност. Типично за лявото мислене, тя обещаваше и говореше с финансовото изражение на нейните представи за решаване на социалните проблеми, защото тя единствено и само така, разбира „благоденствието” на американците. Познат ви е този подход, нали? По нашенски се нарича: Дайте да дадем!

„Постигнахме най-невероятното политическо нещо. Това е политическа победа, каквато страната ни не е виждала, посочи Тръмп. „Ще помогнем на нашата държава да се възстанови, ще направя всичко, всичко! Ние тази вечер написахме история, видяхме, че можем да постигнем най-невероятната победа. Това е политическа победа, която Америка не е виждала.” Какво означава победата на Тръмп ли? Преди всичко за самите американци – надежда, че обещанието за „златна ера” ще се сбъдне. Има очаквания да бъде сложен край на високата инфлация и на печатането на пари при Байдън. Да се реши проблема с незаконната миграция. Да бъде спряно разтварянето на ножицата на бедността и обиктновеният американец да усети, че държавата не го е забравила и проблемите му ще започнат да се решават. Защото от първо лице знам, че САЩ не е същата държава, каквато беше през 2000-та година, когато мои роднини стъпиха за първи път на американска земя. А във вътрешнополитически план през последните четири години нещата драстично са се променили – и не, разбира се, в полза на демокрацията.

Какво означава победата на Тръмп за Европа и за света? Очаква се този избор да изиграе дисциплинираща роля за Европейския съюз, като той преосмисли някои от досегашните си политики и да премине към друго качество на сигурност. И не мисля, че е нещо лошо, ако един президент се погрижи с протекционна политика да засили икономическата мощ на държавата, която управлява. От Европа се очаква да се погрижи по същия начин за своите граждани и за европейската икономика. Има очаквания и за решаването на много регионални и глобални проблеми като войната в Близкия изток и тази на Русия в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски нарече победата на Тръмп впечатляваща. А в изявлението си той спомена септемврийската среща в Ню Йорк, когато с него обсъдиха стратегическото партньорство, плана за победа и прекратяването на руската агресия. „Оценявам ангажимента на президента Тръмп към подхода „мир чрез сила“. Това е принципът, който наистина ще ни доближи до справедливия мир в Украйна. Надявам се, че заедно ще го приложим “, каза той, добавяйки, че ще разчита на подкрепата на САЩ. А някои европейски лидери не скриха надеждите си за край на войните. Самият Тръмп заяви:“Няма да започвам войни, ще ги спра.“. Той не крие недоволството си, че администрацията на Байдън/Харис харчи милиарди, вместо да положи усилия за нейното прекратяване, тъй като всеки ден загиват много хора, държави се рушат, а възстановяването им ще бъде една трудна и продължителна за изпълнение задача.

С оглед на тази негова позиция, не са малко коментарите, свързани с очаквани сериозни сътресения и промени в политиката на САЩ, относно войната на Русия в Украйна. Моето мнение е, че САЩ на Тръмп ще подходи стратегически и тактически правилно. Следейки за обществените нагласи в Украйна и тези на управляващите в Киев, моето мнение е, че правителството на Зеленски е наясно с едно бъдещо изискване на новата администрация за намаляване на американската финансова подкрепа. Нещо повече! Според много украински политолози, трябва да се спре с говоренето как „завръщането на Тръмп е заплаха за Украйна”. Според Владимир Фесенко, който оглавява Центъра за приложни политически изследвания „Пента”, победата на Тръмп не е най-лошият сценарий за Украйна. „Би било много по-лошо, ако Съединените щати потънат в политическа криза. Това е голям риск за целия свят, за международната сигурност. А също ще е и шанс за Путин и Китай, да не говорим за Иран и Северна Корея.”

А може ли Тръмп да спре войната в Украйна? Факт е, че търсейки отговора на този въпрос, много се спекулира. Особено с постоянното напомняне на онази фраза на Тръмп, с която той заявява, че ще спре войната двадесет и четири часа преди да встъпи в длъжност като президент. Спекулира се и с намека му, че Украйна трябва да „отстъпи малко на Москва“, но се пропуска какво той обеща по време на срещата си със Зеленски – да работи за „добра сделка и за двете страни”. Тогава украинският президент представи Плана за победа и му каза, че не е против преговорите, но те трябва да се водят от позиция на силата. По мое мнение, въпроса с преговорите като едно от решенията, ще измине един не съвсем кратък път, докато му се даде ход. А и никой не може да ни даде бърз отговор каква стратегия ще използва новата администрация на Тръмп. Аз се сещам за вариант да се актуализират Минските споразумения. Или да се активира европейската сигурност, предвид други изказвания на Тръмп. Самите украинци коментират като евентуален вариант замразяването на конфликта и отлагане на темата за присъединяване на Украйна към НАТО – поне докато сегашният руски господар не напусне Кремъл….Но аз в никакъв случай не допускам, че говорейки за преговори, Тръмп ще позволи те да се реализират по рецептата на Русия. А и много зависи как ще се държи самата Русия – при отказ и несъгласие с американските предложения, може да се очаква увеличение на военната помощ и засилване ролята на ЕС и на държавите-членки в него.

Победата на Тръмп е безспорно впечатляваща. Сега е време за очаквания, защото както той каза в първата си реч след края на изборите обявяването му за категоричен победител – важно е да изпълня онова, което съм обещал. И за да сме коректни към неговата победа – тя има значение не само за американците, а и за всички, за които връщането към нормалността и към изконните демократични ценности, няма да е вече само надежда. Това, което и ние очакваме да се случи в България. Стигат ни четири години на хаос и на разпад на демокрацията!

error: Свържете се с автора за разрешение!!